Wczytuję dane...

Jak walczyć z przebarwieniami -

Jakie substancje niwelują przebarwienia?

Uciążliwy problem plam pigmentacyjnych tych ciemnobrązowych oraz tych mniej widocznych, koloru orzecha włoskiego, spędza sen z powiek przeważającej części naszego społeczeństwa. Co w takim razie należy zrobić, aby pozbyć się problemu? Po zlokalizowaniu plam na naszej skórze należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli zostaniemy zdiagnozowani, że mamy niegroźne dla zdrowia przebarwienia słoneczne, możemy przystąpić do poszukiwań specjalnie przeznaczonych do tego problemu kosmetyków. Można również udać się na zabieg usuwania plam posłonecznych, nie mniej jednak, dermatolodzy zgodnie twierdzą, że najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka zapobiegawcza. 

Poniżej przedstawiamy listę substancji, które mają udowodniony korzystny wpływ na przebarwienia. Rozjaśniają, ujędrniają i łagodzą oparzenia słoneczne. Najlepiej jeśli kremy mają kilka tych substancji aktywnych jednocześnie w swoim składzie. Oto nasze „must have” każdego kremu na plamy pigmentacyjne:

  • Kwas migdałowy jest odpowiedzialny za regenerację skóry i usuwanie komórek pigmentowych. Pozyskuje się go z gorzkich migdałów. Jest to jeden z kwasów AHA (alfa – hydroksykwas). Kwas migdałowy przyspiesza odnowę komórkową i działa jak substancja złuszczająca naskórek i usuwająca martwe komórki. Z tego powodu kwas migdałowy znajduje się w niektórych peelingach chemicznych. Poprawia również wygląd skóry, ponieważ wspomaga produkcję kolagenu, który jest głównym białkiem znajdującym się w skórze i tkance łącznej. Wyniki stosowania kwasu migdałowego różnią się w zależności od osoby, ale niektórzy ludzie zauważają różnicę w wyglądzie swojej cery już po kilku tygodniach. Dodatkowo kwas migdałowy jest delikatny dla skóry, więc z powodzeniem dodaję się go do kosmetyków przeznaczonych dla cer wrażliwych. 
  • Witamina C - Jeśli interesujesz się pielęgnacją skóry, prawdopodobnie słyszałaś o serum z witaminą C. Nie bez powodu witamina C jest reklamowana jako jeden z najlepszych składników przeciwstarzeniowych na rynku – i klucz do utrzymania młodej, gładkiej i promiennej cery. Ponieważ utrudnia produkcję melaniny, witamina C może faktycznie zniwelować przebarwienia. Poza bezpośrednim oddziaływaniem na plamy pigmentacyjne witamina C ma całą gamę dobroczynnych właściwości dla skóry takich jak: przyspiesza produkcję kolagenu, nawilża, rozświetla, redukuje cienie pod oczami, zapobiega wiotczeniu skóry, chroni przed uszkodzeniami słonecznymi, pomaga w łagodzeniu oparzeń słonecznych oraz wspomaga gojenie się ran. 
  • Witamina PP, inaczej niacyna lub witamina B3 blokuje przechodzenie melaniny w kierunku powierzchni skóry, dzięki czemu rozjaśnia istniejące przebarwienia. Działa nawilżająco, przeciwzmarszczkowo i złuszczająco. Ma właściwości blokowania wydzielania sebum oraz eliminuje stany zapalne. Można ją stosować przy każdym typie skóry, również wrażliwej. 
  • Tetrapeptide-30, to peptyd składający się z czterech aminokwasów, którego główną magiczną mocą jest niwelowanie przebarwień (tzw. plam starczych) i wyrównywanie kolorytu skóry. Istnieją badania wskazujące na jego funkcję przeciwzapalną, która prowadzi do działania hamującego proces pigmentacji. Działa jako inhibitor tyrozynazy (słynnego enzymu potrzebnego do tworzenia melaniny), a także blokuje przenoszenie melaniny do górnych warstw skóry.
  • Hydroxyresveratrol – to substancja pochodzenia roślinnego, o działaniu wybielającym, pielęgnującym i ochronnym dla skóry. 
  • Wyciąg z acer saccharum (klon cukrowy) działa jako naturalnie pozyskiwany alfa-hydroksykwas w produktach do pielęgnacji skóry. Usuwa na skórze bakterie i martwy naskórek, naprawiając uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki oraz zapobiegając powstawaniu nowych przebarwień i zmarszczek.
  • Ekstrakt z korzenia piwonii to naturalny przeciwutleniacz znany z tego, że pomaga zwiększyć jasność skóry. Z biegiem czasu nasilają się plamy starcze, a produkcja naturalnych olejków zmniejsza się, przez co skóra staje się widocznie matowa i sucha.

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, możemy zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej, który całkowicie usunie plamy naskórne lub je rozjaśni. Zabiegi wykonujemy przy wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Do niektórych zabiegów przyczyniających się do poprawy kondycji skóry z przebarwieniami możemy zaliczyć: peeling chemiczny, laserowe usuwanie przebarwień, Cosmelan, mikrodermabrazja, peeling ziołowy na przebarwienia. Jeśli jesteś zainteresowana takimi zabiegami skontaktuj się z twoim salonem medycyny estetycznej i zapytaj o zabiegi redukujące zmiany pigmentacyjne. 

W zależności od wybranego zabiegu, poprawa może być znaczna lub delikatna. Nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności dalszego dbania o naszą cerę pod kątem przebarwień. Skoro raz się pojawiły oznacza to, że mamy do nich skłonność i najprawdopodobniej będą się pojawiać w przyszłości. Dla tych, którzy nie chcą decydować się na taki zabieg zaleca się codzienną pielęgnację odpowiednimi dermo - kosmetykami. 

Cera z plamami pigmentacyjnymi wymaga pielęgnacji niezależnie od pory roku. Najlepiej zadziałać na problem od razu po pojawieniu się „niechcianych gości” na skórze. Najwięcej przebarwień pojawia się po okresie letnim, na jesieni. Właśnie wtedy zaleca się rozpoczęcie kuracji uderzeniowej, po której dobrze jest utrwalić efekty stosując produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry ze zmianami pigmentowymi.  


Produkty z serii Rilastil D-Clar – czyli linia dermo - kosmetyków przeznaczona do pielęgnacji skóry z przebarwieniami

Laboratoria Rilastil opracowały zestaw preparatów do codziennego stosowania w domu, bez konieczności planowania wizyty u dermatologa czy kosmetyczki. Ten starannie przygotowany protokół, może z powodzeniem stać się codziennym rytuałem dbania o naszą skórę. Produkty z linii D-Clar skutecznie działają na każdym etapie procesu pigmentacji.  

Rilastil D-Clar na rynku polskim proponuje dwie pozycje, które mają na celu rozjaśnienie i poprawę kondycji cery. Są to:

Skoncentrowany Mikro-peeling

Pierwszy etap to złuszczenie skóry, które odbywa się poprzez Skoncentrowany Mikro-peeling (Skoncentrowany mikro - peeling do twarzy RILASTIL D-CLAR 100 ML). Ma on za zadanie zarówno złuszczenie, wygładzenie i rozświetlenie skóry. Dzięki mikro-peelingowi zostaje przyspieszona odnowa komórkowa. Jego dwufazowa mleczna konsystencja zapewnia optymalną tolerancję produktu oraz lepszą penetrację składników aktywnych. Do głównych składników tego produktu zalicza się: kwas migdałowy (10%), kwas hialuronowy, KOMPLEKS CLARI-TECH (zawierający witaminę C oraz witaminę PP), który sprawia, że ​​skóra jest równomierna i rozświetlona, ​​oraz ma wyraźnie zmniejszone brązowe plamy. Skoncentrowany mikro-peeling należy nanosić na skórę wysokiej jakości miękkimi płatkami wykonanymi w 100% z naturalnych włókien bawełnianych, dostępnych w dobrych drogeriach lub aptekach.  

Serum wybielające przebarwienia

Drugi etap to depigmentacja skóry. Do tego przeznaczone jest Serum wybielające przebarwienia (Serum Wybielające Przebarwienia RILASTIL D-CLAR 30 ML (z witaminą C). Serum, będące koncentratem w kroplach to intensywna depigmentacyjna kuracja szokowa. Zaleca się stosowanie tej terapii nieprzerwanie przez 30 dni. Preparat jest wskazany do kontrastowania różnych typów przebarwień. W swoim składzie ma 13,7% aktywnych składników depigmentujących i są to: KOMPLEKS CLARI-TECH zawierający witaminę C (aż 1,5%) oraz witaminę PP. Koncentrat zawiera również: ekstrakt z owoców pomarańczy, ekstrakt z owoców cytryny; wyciąg z kwiatów piwonii lekarskiej, ekstrakt z owoców borówki czarnej (jagody). W jego skład wchodzą kwasy AHA oraz DNA sodu. Serum reguluje poziom melaniny w skórze. 

Linia Rilastil D-Clar to kompletna kuracja przeciw przebarwieniom. 

Produkty marki Rilastil mają działanie potwierdzone wynikami badań i testami in vivo. Wszystkie preparaty są hipoalergiczne, przechodzą liczne testy klinicznie, mikrobiologiczne oraz na obecność takich metali jak: nikiel, kobalt, chrom i rtęć. Jednocześnie na każdym etapie produkcji poddawane są surowym kontrolom jakościowym. 

Jak unikać przebarwień - co robić żeby im zapobiegać?

Co należy zrobić, aby zapobiegać powstawaniu plam naskórnych. Głównym czynnikiem powodującym plamy pigmentacyjne to światło słoneczne (promienie UVA i UVB). Dobra wiadomość jest taka, że na ten czynnik mamy bardzo duży wpływ. Poniższe zalecenia nie przyniosą natychmiastowych efektów, ale w długim okresie czasu są skuteczne. Większość z nich najprawdopodobniej stosujesz intuicyjnie.

Jak zapobiegać plamom pigmentacyjnym powstałym z nadmiernej ekspozycji na słońce:

  • Nie opalać się w najgorętszych godzinach,  w których promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, a więc unikać opalania w godzinach 11-15
  • Należy używać kremu z wysokim faktorem SPF (należy go odpowiednio dobrać do typu karnacji i innych potrzeb twojej skóry), faktor 30 SPF i wyższy
  • Należy unikać opalania się w solarium
  • Nie należy opalać się po przebytych inwazyjnych zabiegach kosmetycznych takich jak np. peeling chemiczny, różnego rodzaju zabiegi, w których skóra jest obstrzykiwana, depilacja laserowa, itp.  
  • Używać kremów z faktorem SPF również jesienią a nawet zimą, szczególnie gdy wyjeżdżamy na narty – śnieg odbija promienie słoneczne, a dodatkowo skóra twarzy nie jest przyzwyczajona do słońca
  • Pamiętajmy o uzupełnianiu kremu z faktorem po kilku godzinach na plaży lub po każdej kąpieli wodnej
  • Zakładajmy na głowę czapki, kapelusze i chusty w okresie letnim
  • Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze przy uprawianiu sportów wodnych w okresie letnim, jak na przykład bluzki z długim rękawem z filtrami UV
  • Przy intensywnych kuracjach lekami skonsultujmy z lekarzem czy nie ma przeciwwskazań do opalania się, czytajmy ulotki również pod tym kontem
  • Nie opalajmy skóry podrażnionej, skaleczonej, bliznowatej, oraz wcześniej poparzonej słońcem
  • Używamy dobrej jakości preparatów po opalaniu  
  • Suplementujmy witaminę C oraz witaminę E. Obie witaminy mają dobroczynne właściwości chroniące skórę przeciw promieniom UVA i UVB, zapobiegają uszkodzeniom słonecznym oraz rozjaśniają istniejące plamy. 

Każdy typ cery wymaga specjalnej pielęgnacji. Przy skórze z przebarwieniami najlepiej stosować na co dzień preparaty specjalnie dla niej przeznaczone.   

Jest wiele typów przebarwień skórnych takich jak: pieprzyki, znamiona czy melasma. Najróżniejsze czynniki przyczyniają się do ich powstania. W znakomitej większości przypadków zmiany są niegroźne i nie powodują skutków zdrowotnych, są tylko defektem estetycznym. 

Jeśli plamy pigmentacyjne dotyczą również Ciebie rozpocznij codzienną, ukierunkowaną pielęgnację w kierunku poprawy wyglądu twojej skóry. Dobieraj produkty według potrzeb i upewnij się, że kosmetyki, których używasz spełniają normy dermatologiczne. Substancje, które mają udowodnioną skuteczność w walce z przebarwieniami to na przykład: kwas migdałowy, witamina C, witamina PP czy Tetrapeptide-30.  Wybieraj preparaty z tymi składnikami aktywnymi, aby mieć pewność, że nie tuszujesz problemu tylko go rozwiązujesz. Stawiajmy na codzienną pielęgnację i profilaktykę.